67வது தேசிய திரைப்பட விருதுகள் 2021: வெற்றியாளர்களின் முழுமையான பட்டியல்

67th National Film Awards: List of winners

Category Winner
SCREENPLAY
Original Screenplay Jyeshthoputri
Adapted Screenplay Gumnaami
Dialogue Writer The Tashkent Files (Hindi)
Best Cinematography Jallikkettu (Malayalam)
Best Female Playback Singer Bardo (Marathi)
Best Male Playback Singer Kesri, Teri Mitti (Hindi)
Best Supporting Actress The Tashkent Files, Pallavi Joshi
Best Supporting Actor Super Deluxe, Vijaya Sethupathi
Best Actress Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)
Best Actor Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran
Best Direction Bahattar Hoorain
Best Children Film Kastoori (Hindi)
Best Film on Environment Conservation Water Burial
Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director Helen (Malayalam)
Best Feature Film Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
MUSIC DIRECTION
Song Viswasam (Tamil)
Music Direction Jyeshthoputro
Make-Up Artist Helen
Best Production Design Anandi Gopal
Best Editing Jersey (Telugu)
Best Audiography Lewduh (Khasi)
FEATURE FILM
Best Tulu Film Pingara
Best Paniya Film Kenjira
Best Mishing Film Anu Ruwad
Best Khasi Film Lewduh
Best Haryanvi Film Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
Best Chattisgarhi Film Bhulan The Maze
Best Telugu Film Jersey
Best Tamil Film Asuran
Best Punjabi Film Rab Da Radio 2
Best Odiya Film Sala Budhar Badla and Kalira Atita
Best Manipuri Film Eigi Kona
Best Malayalam Film Kalla Nottam
Best Marathi Film Bardo
Best Konkani Film Kaajro
Best Kannada Film Akshi
Best Hindi Film Chhichhore
Best Bengali Film Gumnaami
Best Assamese Film Ronuwa- Who Never Surrender
NON FEATURE FILM
Best Narration Wild Karnataka, Sir David Attenborough
Best Editing Shut Up Sona, Arjun Gourisaria
Best Audiography Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya
Best On-Location Sound Recordist Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar
Best Cinematography Sonsi, Savita Singh
Best Direction Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria
Best Film on Family Values Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)
Best Short Fiction Film Custody (Hindi/English)
Special Jury Award Small Scale Societies (English)
Best Animation Film Radha (Musical)
Best Investigative Film Jakkal
Best Exploration Film Wild Karnataka (English)
Best Education Film: Apples and Oranges (English)
Best Film on Social Issues Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)
Best Environment Film The Stork Saviours (Hindi)
Best Promotional Film The Shower (Hindi)
Best Art and Culture Film Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
Best Biographical Film Elephants Do Remember (English)
Best Ethnographic Film Charan- Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)
Best Debut Non-Feature Film of a Director Khisa (Marathi)
Best Non-Feature Film An Engineered Dream (Hindi)